10 Ocak 2011

Nissan Micra 1.2 Tekna AT

Nissan Micra 1.2 Tekna AT
2011 Yılında sahip olduğum 2005 Model Nissan Micra, B segmentinde kendinden beklenmedik bir konfor sunmakta. Bu konforu ekonimo ve sempatiklikle birleştirince ortaya sürekli prim yapan bir araç çıkıyor.
Aracın konforunu daha araca ilk binişte anahtar veya uzaktan kumanda kullanmadan kapılarını açabilmenizden anlayabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde anahtarsız olarak, anahtarınızı çantanızdan çıkartmadan, kontak kısmındaki bir butonu çevirmek suretiyle aracı çalıştırabiliyorsunuz.
Yağmur ve far sensörü, dijital klima, 4 hava yastığı ve bunun yanında son derece konforlu bir sürüş sağlayan Tam Otomatik 4 ileri şanzımanı ile(Yokuşlarda kaydırmayan) kendi sınıfında dört dörtlük bir araç olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.
Micra'nın kalbi 1240cc hacmindeki 80 beygir ve 110nm'lik bir motora sahip. İlk bakışta bu değerler size etkileyici gelmeyebilir ama aracın 999kg'lık ağırlığını da dikkate aldığınızda hantal olmayan, seri bir otomobille karşılaşıyorsunuz. Sollamalarda kick down tepkileri oldukça güzel. Sessiz çalışan motorun gücü yeterli ve ara hızlanmaları sizi yarı yolda bırakmayacak cinsten.
Micra 1.2 Tekna Otomatik, yakıt tüketiminde son derece ekonomik veriler sunmakta. İstanbul Şehir içinde 7 litreyi geçmeyen bir tüketime sahipken, İstanbul-Çeşme arasında yaptığım uzun yolda, 4,5lt gibi değerleri yakalamakta çokda güçlük çekmemiştim.
Dışarıdan bakıldığında küçük görünen yapısı araca bindiğinizde aslında ne kadar ferahmış hissi uyandırıyor. Krem rengi iç döşemesininde bunda katkısı büyük tabiki. Direksiyon derisi çabuk aşınan bir yapıda. Benim aracımda garantiden direksiyon derisi yenilenmiş. Direksiyon üzerinde ses sistemi kontrol tuşları bulunuyor.
Şehir içinde gerçekten çok pratik bir kullanımı olan araç, uzun yoldada sizi yormadan yolculuk etmenizi sağlıyor. Aracın içinde çok fazla saklama gözü bulunuyor. Geniş bir torpidoya sahip. Ön yolcu koltuğu öne doğru kaldırıldığında bir saklama haznesiyle karşılaşıyorsunuz. Gizli ve güzel bir saklama gözü burası. Yine torpidonun içinde üst kısımda A4 boyutundaki evraklarınızı saklayabilmek için bir saklama gözü bulunuyor.
Micra'nın konsolunda kullanılan malzemeler ve işcilik gayet kaliteli. Tam otomatik dijital kliması çok güzel çalışıyor. Konsolda aşınmaya karşı kaliteli malzemeler kullanılmış.
Yol bilgisayarı CD çaların hemen üstündeki geniş bir ekrandan oluşuyor ve grafiksel şekilde verileri yorumluyor. Buda hesaplamalarınızda kolaylık sağlayan bir özellik.
Micra'nın koltukları gayet rahat ve yan destekleri yeterli düzeyde. Kullanılan kumaşlar aşınma problemlerinden uzak. Arka kısımda normal boyutlardaki 3 kişi rahatlıkla oturabiliyor.

Arka koltuklar kızaklı bir şekilde öne ve arkaya doğru hareket ettirilebiliyor. Bu sayede 51lt olan bagaj hacmi genişletilebiliyor. 2 ve 3 Kişilik bir aile için yeterli bagaj alanı sunan Micra, daha fazla çocuklu ailelerde ihtiyaca cevap veremeyebilir.
Bu arada unutmadan, eşimin bugüne kadar en çok sevdiği ve kullandığı araç buydu diyebilirim.
Sonuç olarak Nissan Micra, B segmentinde konforlu, ekonomik ve sempatik bir araç arayanların değerlendirmesi gereken bir araç.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder